The online home of Women's Rugby

France win Youth Olympic qualifier

France U18s overturned their third place in last autumn’s European U18 championship to win a place in the 2018 Youth Olympics in Montevideo - without conceding a point.

From the beginning of the tournament it was expected that the title would come down to a contest between Great Britain and France, the hosts.

Only eight months ago Great Britain – playing as England - won the European U18 championship for a third time, having also won in 2014 and 2015. In 2016 they were knocked out by Canada, so prior to the championship they had never lost to any European opposition.

France, on the other hand, did not compete before 2016 when there were winners, before losing in the pools to Ireland and in the semi-finals to England last year.

Given their record, England – playing as Great Britain - began the tournament as clear favourites, and swept through Pool A without conceding a point, while France were similarly impressive in Pool B. Spain and Ireland won Pools C and D, but only with the help of narrow victories over Portugal and Netherlands respectively.

The quarter-finals largely followed this pattern – other than Spain’s unexpected loss to Italy, a defeat that ensured that Europe’s representative at the 2014 Games would not be returning in 2018.

When Great Britain beat Italy 15-0 in the first semi-final, and France beat Ireland 27-0 in the second, it meant that both teams has reached the final without conceding, with Great Britain scoring 181 points, and France 180. A close final was expected.

In practice France took the advantage, leading 10-0 at the break, before scoring two more tries in the second half as Great Britain chased the game.

“We’re really disappointed not to have secured the win against France and subsequently the experience of playing in the Youth Olympics but the overriding emotion from across the weekend is a great sense of pride in what we have achieved in such a short space of time,” said GB coach James Cooper. “We worked really hard in the two training camps we had as a squad and we’ve learned a lot over the two days here in France, constantly building our performances.

“Ultimately, when it came down to the final we didn’t finish off some of the chances that we created which cost us the winning spot. Congratulations to France who put in a great performance and will go on to play in the Youth Olympic Games.”

France: Alexandra Chambon (FCG Amazones) Co-Capitaine; Charlotte Escudero (RC LA VALETTE) Co-Capitaine; Axelle Berthoumieu (BLAGNAC); Lou Noël (US RHÔNE XV); Salomé Maran (ROVAL DRÔME XV); Célia Roue (MONTPELLIER RC); Alycia Christiaens (RC Roubaix); Mélanie Daumalle (RC MASSY ESSONE); Lucy Hapulat (AC BOBIGNY 93); Aurélie Plantefeve (L’Ovale RC Marquettois); Chloé Sanz (RC NARBONNE); Shanone Van Peuter (FCG Amazones)

Great Britain: 1. Shauna Bennett (Gloucester- Hartpury Womens RFC), 2. Lucy Burgess (Winscombe), 3. Jessica Cooksey (Winscombe), 4. Tabitha Copson (Gloucester-Hartpury Womens RFC), 5. Megan Davey (Loughborough Lightning), 6. Lauren Fisher (Pulborough), 7. Emma Hardy (Loughborough Lightning), 8. Amelia Harper (Lougborough Lightning), 9. Jodie Mallard (Wellingborough), 10. Georgia Newman (Cobham), 11. Sophie Peters (Winscombe), 12. Beth Wilcock (Brockenhurst College).

Pool phase

Pool A: Great Britain 52-0 Georgia; Sweden 12-24 Russia; Sweden 29-0 Georgia; Great Britain 31-0 Russia; Russia 40-0 Georgia; Great Britain 54-0 Sweden

Pool B: France 54-0 Ukraine; Italy 22-7 Germany; Italy 55-0 Ukraine; France 32-0 Germany; Germany 36-0 Ukraine; France 22-0 Italy

Pool C: Portugal 33-0 Poland; Spain 14-0 Belgium; Spain 36-0 Poland; Portugal 24-5 Belgium; Belgium 26-0 Poland; Portugal 12-15 Spain

Pool D: Ireland 50-0 Latvia; Netherlands 68-0 Andorra; Netherlands 43-0 Latvia; Ireland 64-0 Andorra; Andorra 0-43 Latvia; Ireland 19-15 Netherlands

Challenge Trophy

Quarter-finals: Sweden 34-0 Andorra; Belgium 19-5 Ukraine; Latvia 17-5 Georgia; Germany 19-7 Poland

13th-15th place semi-finals: Andorra 10-7 Ukraine; Georgia 10-27 Poland

Trophy semi-finals: Sweden 0-12 Belgium; Latvia 0-12 Germany

15th place match: Ukraine 0-15 Georgia

13th place match: Andorra 0-34 Poland

11th place match: Sweden 5-14 Latvia

Challenge Trophy Final: Belgium 5-7 Germany

Cup

Quarter-finals: Great Britain 29-0 Netherlands; Spain 15-20 Italy; Ireland 29-0 Russia; France 45-0 Portugal

5th-8th semi-finals: Netherlands 17-0 Spain; Russia 10-0 Portugal

Cup semi-finals: Great Britain 15-0 Italy; Ireland 0-27 France

7th place match: Spain 15-10 Portugal

5th place match: Netherlands 0-7 Russia

3rd place match: Italy 10-15 Ireland

Final: Great Britain 0-22 France