The online home of Women's Rugby

All to play for in Elgon Cup

After a drawn first leg in Nairobi last weekend, Uganda will start are favourites to win the Elgon Cup in the second leg against Kenya on Saturday.

(Picture from Uganda Women's Rugby Association)

The ninth women’s Elgon Cup will reach what promises to be an exciting climax at the Legends Rugby Grounds in Kampala on Saturday (live stream from noon BST, 2pm local). Kenya currently lead the series 5-3 (though their win in 2011 was disputed), and are the current holders having won both matches last year.

Last weekend Uganda took an early lead with an unconverted try from Rachael Kakaire before Philadelphia Olando levelled the score in the second half. An extensive collection of photographs from the game is available.

For this weekend the two teams are unchanged, apart from Winnie Naima replacing Emily Hooper for Kenya as she is unavailable to travel.

Uganda Lady Cranes:

1. Aisha Nakityo Nabulime – Thunderbirds, Kampala;  2. Brenda Kayiyi (captain) – Black Panthers, Kampala;  3. Charity Atimango – Thunderbirds, Kampala;  4. Charlotte Mudoola – Black Panthers, Kampala;  5. Claire Anena – Black Panthers, Kampala;  6. Emmanuella Oroma – Walukuba Titans, Jinja;  7. Fortunate Irankunda – Entebbe Whales, Wakiso;  8. Gilder Azikuru – Walukuba Titans, Jinja;  9. Grace Auma – Walukuba Titans, Jinja;  10. Harriet Kayonjo – Thunderbirds, Kampala;  11. Hellen Gizamba – Black Panthers, Kampala;  12. Hildah Nyiraguhirwa – Entebbe Sharks, Wakiso;  13. Irene Nzigge – Thunderbirds, Kampala;  14. Mary Nakanyike – Thunderbirds, Kampala;  15. Mary Odoyi Kyoita – Thunderbirds, Kampala

16. Peace Mirembe – Entebbe Sharks, Wakiso;  17. Peace Wokorach – Walukuba Titans, Jinja;  18. Phionah Nalubwama – Thunderbirds, Kampala;  19. Prossy Nakakande – Black Panthers, Kampala;  20. Rachel Babirye Kakaire – Thunderbirds, Kampala;  21. Samiya Ayikoru – Thunderbirds, Kampala;  22. Scovia Aketo – Gulu She Elephants, Gulu;  23. Stella Kyalikunda – Thunderbirds, Kampala;

*uncapped

Dominica Kulia - Team Manager ; Allan Musoke - Head Coach ; Helen Koyokoyo Buteme - Strength & Conditioning Coach ; Dr. Nelson Mayeku - Team Doctor

Kenya Lionesses

1. Emily Adero (Kenya Harlequin);  2. Rosehilda Kamanga (Mwamba);  3. Emily Achieng Oloo (Mwamba);  4. Rachael Adhiambo (Kenya Harlequin);  5. Millicent Opala (KCB);  6. Sheila Chajira (Kenya Harlequin);  7. Evelyn Odera (KCB);  8. Camilyne Oyuayo (Mwamba-Captain);  9. Lydia Shikanda (Kenya Harlequin);  10. Kate Abila (Mwamba-Vice Captain);  11. Linet Moraa (Kenya Harlequin);  12. Philadelphia Olando (KCB);  13. Janet Awuor (Mwamba);  14. Sinaida Aura (Mwamba);  15. Janet Akello (KCB)

16. Keziah Achieng (Kenya Harlequin);  17. Janet Midecha (KCB);  18. Winnie Naima (Mwamba) [Emily Hooper in the first leg];  19. Dorcas Ocholi (KCB);  20. Clementine Atieno (KCB);  21. Cynthia Camila Atieno (Kenya Harlequin);  22. Sophie Ayieka (Nakuru);  23. Jordan Weaver (USIU-A);

*uncapped

Sarah Ogolla - Team manager; Kevin Wambua - Head coach; Mike Shamiah - Assistant coach; Ben Mahinda - Physiotherapist